Шановні колеги!

Шановні колеги!

Щиро вітаємо Вас із величним християнським святом Воскресіння Христового!

Публікаціявсі друкуватиДрукувати

ЗЯЮЧІ ПУСТОТИ. Деякі доповнення до програми реформ
2010-07-01 16:09:00

ЗЯЮЧІ ПУСТОТИ. Деякі доповнення до програми реформ

Лідер Єдиного Центру Віктор БАЛОГА пропонує читачам свої пропозиції до програми реформ, яку обіцяє втілити Президент і його менеджери.

Фахові оцінки запропонованого Президентом Януковичем плану реформування держави різняться - поряд із схваленням існує багато критичних зауважень і песимізму щодо здатності влади провести ці перетворення. Не варто применшувати нашу готовність і здатність до змін, насамперед, в економічній сфері. Нинішня влада має хороші стартові позиції для реформ, що пов’язані з широким суспільним очікуванням, запитом на позитивні трансформації.

Водночас перші кроки не схожі на продуманий план дій. Програма реформ має щонайменше один недолік: до її втілення ще не приступали. Так само уряд ані на крок не наблизився до реалізації вимог МВФ (повернення боргів за невідшкодований ПДВ, зменшення величини максимальних пенсій і підвищення пенсійного віку, підняття тарифів на енергоносії, скорочення видатків на соцпрограми й утримання держапарату, скасування різних пільг).

Тут варто зауважити, що перспективу одержання нового кредиту МВФ значно віддаляють деякі політичні ініціативи, спрямовані на згортання демократичних прав і свобод. Ухвалення законів, які дозволятимуть мирні мітинги хіба що в таврійських степах, а референдуми з форми прямого народовладдя перетворять на інструмент зміцнення авторитаризму, підірве позиції України на переговорах із МВФ. А про обіцяну швидку асоціацію з ЄС і скасування візового режиму з Європою можна буде забути надовго.

Уряд пропонує суспільству таку логіку дій: спочатку треба провести антикризові заходи, а вже потім починати реформи. Це хибний підхід. Саме реформи є вичерпним засобом, який стимулюватиме економічний підйом.

Усі антикризові програми в європейських країнах об’єднує одна деталь. Це сувора економія бюджетних видатків, зменшення асигнувань на держапарат і його скорочення. Тим часом в нашому Кабміні є принаймні десять зайвих урядовців, вводяться додаткові посади заступників міністрів та іншого високого начальства.

Треба, нарешті, рішуче урізати бюрократичне військо. Вивільнені бюджетні гроші необхідно вкладати в модернізацію системи держуправління. Наприклад, в створення комп’ютерних систем із впровадження державних рішень. Інтернет здатний замінити сотні тисяч чиновників, зробити державні послуги швидкими і доступними, обмежити в них корупційну складову.

Деякі життєво необхідні для розвитку економіки нововведення випали з поля зору авторів-реформаторів. Наприклад, розділ про реформу сільського господарства чітко не говорить про скасування мораторію на продаж землі. Проте переведення с/г земель у ринковий обіг стало б реформаторським кроком з економічним ефектом у мільярди гривень.

На сьогодні вітчизняні підприємці готові вкладати гроші в утилізацію та переробку сміття. Цілком реально за два роки розгорнути по країні мережу міні-заводів із замкненим циклом, де на вході буде вміст міських звалищ, а на виході - газ для опалення чи матеріали для повторного застосування. Але місцеві чиновники не допускають нікого в цю сферу, бо через своє реліктове мислення не здатні осягнути всіх переваг.

До запропонованих заходів варто додати програму заміни вікон у житлових і офісних будівлях. Будь-яка компанія, яка виготовляє пластикові віконні профілі зі склопакетами, подасть заявку на участь у цьому проекті. Немає у запропонованих реформах ЖКГ заходів із переведення лікарень, шкіл і дитсадків на автономне опалення й електрозабезпечення. У тих же Норвегії чи Швеції радо продадуть нам і технології, й устаткування, і послуги спеціалістів.

До першорядних кроків із реформування енергетичної галузі не включено розробку альтернативних видів палива. Наприклад, сланцевого газу. У газовому балансі США його частка вже досягає 20 відсотків. Іноземні експерти припускають, що поклади газоносних сланців в Україні навіть більші за американські. Уряд мав би виділити цей напрямок як перспективний для досліджень, із відповідним державним фінансуванням.

Наведене вище – лише мала частина з пропозицій до програми реформ, яку обіцяє втілити Президент і його менеджери. Широке обговорення вказує на суспільну потребу у перетвореннях. І з цим треба рахуватися.  

 За матеріалами «Дзеркала тижня»

 

«Подільські вісті», №95-96 від 1 липня 2010 року; «Подільський кур’єр», №26 від 1 липня 2010 року

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"